معرفی شغل پرستاری از سالمند (راهنمای کامل)

شغل پرستار سالمند در کشورها پیشرفته در جهان کاملاً برنامه ریزی شده و علمی آموزش داده می‌شود. پرستار سالمند در منزل باید به وظایف خود مسلط باشد. فردی که در این عرصه پا میگذارد باید به صورت کاملاً اصولی خدمات مورد نیاز سالمند را ارائه دهد. با توجه به افزایش تعداد سالمندان در ایران، فرصت‌های شغلی پرستاران سالمند جهت مراقبت از سالمند در منزل به سرعت در حال افزایش است. بسیاری از مراکز خدمات بالینی و مراقبتی در منزل، درحال رقابت با یکدیگر برای معرفی پرستار سالمند مناسب به خانواده‌ها هستند. اما یک پرستار خصوصی سالمند چه ویژگی‌هایی دارد؟ و باید بتواند چه خدماتی را در منزل ارائه دهد؟ در صورتی که پرستار آموزش دیده و با مسئولیت باشد خانواده سالمندان اعتماد کافی برای سپردن مسئولیت سالمند را به آنها خواهند داشت.

در صورتی که در پی فعالیت در زمینه ی مراقبت از سالمندان می‌باشید، لازم است درباره آن زودتر تصمیم گرفته و حتی اگر قادرید در این زمینه تحصیلات دانشگاهی خود را آغاز کنید. مرکز فرشته سا نیز در این زمینه فعالیت نموده و با برگزاری کارگاه‌های مراقبت از سالمند سعی در تعلیم پرستارانی مناسب دارد. در ادامه این مقاله نیز به تشریح شغل پرستاری از سالمندان، ویژگی‌های پرستار سالمند و خدماتی که باید قادر به ارائه آنها باشد می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

شغل پرستاری از سالمند چیست؟

پرستاران سالمندان برای درک و درمان نیازهای اغلب پیچیده سلامت جسمی و روانی افراد مسن آموزش دیده اند. آنها سعی می‌کنند به بیماران خود کمک کنند تا از سلامت خود محافظت کنند و با تغییرات در توانایی‌های ذهنی و جسمی خود کنار بیایند، بنابراین افراد مسن می‌توانند تا زمانی که ممکن است مستقل و فعال بمانند. پرستاران سالمند در اوج رنج، بیماری و نیاز، به سالمند یا بیمار خود کمک می‌کنند. پرستاران سالمندان در محیط‌های مختلفی از جمله بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و در منزل سالمندان از آنها مراقبت می‌کنند. در سال‌های اخیر تعداد سالمندان افزایش یافته و نیازهای اجتماعی، رفاهی و مراقبتی آنان هم تغییراتی زیادی داشته است. یکی از نیازها، نگهداری از سالمند به نحو شایسته است.

خدمات قابل ارائه به سالمند در شغل نگهداری سالمند در منزل

کسانی که می‌خواهند شغل پرستار سالمند در منزل را انتخاب کنند باید بدانند که سالمندان هرکدام دارای روحیات و خلق و خوی متفاوت می‌باشند.برخی از آنها همیشه عصبی و افسرده هستند و یا برخی دیگر خشنود می‌باشند و از اینکه یک نگهدار سالمند را استخدام کردند راضی هستند. اگر شما یک نگهدار سالمند هستید باید شخصی مهربان،خوشرو،فهیم، صبور و از توانایی جسمی‌بالایی برخوردار باشید. بعضی سالمندان متاسفانه مبتلا به بیماری‌های سخت و طاقت فرسایی می‌باشند.اگر شما مسئولیت مراقبت از سالمندان بیمار را به عهده دارید باید روحیه‌ای صبور و مقاومی داشته باشید و در هرشرایطی قوی باشید.

برنامه‌ریزی درمانی

پرستاری از سالمند بیمار
کمک به استحمام سالمند
دادن دارو به بیمار و سالمند
تمیز نگه داشتن محیط منزل
کمک به تعویض لباس سالمند
همراهی سالمند در بیرون از منزل
کنترل قند خون سالمند در صورت نیاز
گرفتن فشار خون سالمند در صورت نیاز
تهیه غذای مناسب و دادن آن به سالمند
توجه و رسیدگی به وضع ظاهری سالمند
در صورت نیاز و اجازه خانواده سالمند رسیدگی به امور اداری و مالی
در صورت نیاز و اجازه خانواده، رسیدگی به تفریح و بیرون بردن سالمند
فراهم کردن سرگرمی برای سالمند شامل : ( خواندن کتاب، حل جدول و… )

ویژگی‌ها، مهارت‌ها، دانش و توانایی‌های افراد مناسب برای شغل پرستاری از سالمند

اگر مراقبت از دیگران را دوست داشته و به دنبال شغلی متنوع می‌باشید، این شغل برای شما مناسب است. افراد در شغل پرستار سالمند باید مهارت‌های ارتباطی خوب، اخلاق مناسب، درک بالا و صبر زیادی داشته باشد. باید قادر باشد فشارهای کاری را تحمل کند. پرستار باید بتواند آرامش خود را تحت هر شرایطی حفظ کند. پرستار سالمند بهتر است دلسوز و مهربان بوده و با بیماران همدردی کند.

مهارت‌های مورد نیاز شغل پرستار سالمند

تیپ شخصیتی esfp

ESFP‌ها دوستانه، با نمک، جذاب و اهل صحبت هستند.آنها به روابط خود بها و اهمیت می‌دهند. دست و دلباز هستند، بدون اینکه انتظار متقابل داشته باشند، خود به خودی دارند، با نشاط هستند و از هر کاری که می‌کنند و از هرچه می‌بینند لذت می‌برند. این تیپ یکی از گزینه‌های مناسب شغل پرستار سالمند است.

حقوق شغل پرستاری سالمند ( نگهداری از سالمند با حقوق بالا )

انواع مختلفی از پرستار سالمند وجود دارد که قادرند در شیفت‌های خدماتی روزانه، شبانه، شبانه روزی و مقطعی به انجام خدمات بپردازند. هزینه‌های نگهداری از سالمندان در منزل و حقوق‌های شغل پرستار سالمند به عوامل زیر بستگی دارد:

شرح وظایف پرستار
وضعیت جسمانی سالمند
شیفت خدمات درخواستی
سوابق کاری پرستار اعزامی
میزان تحصیلات پرستار سالمند

خلاصه مطلب شغل پرستاری از سالمندان

یکی از مزایای شغل پرستار سالمند تنوع بالای فرصت‌های شغلی آن است. شرح وظایف پرستار اگر به صورت صحیح عنوان شود او می‌تواند علاوه بر فعالیت در محیط بیمارستان، در محیط منزل نیز به مراقبت از سالمند بپردازد. فعالیت در محیط منزل برای او یک امتیاز مثبت محسوب می‌شود. در محیط منزل از استقلال بیشتری برخوردار است و می‌تواند به جای فعالیت در شیفت‌های طولانی مدت بیمارستان، طبق یک برنامه کاری انعطاف پذیر به مراقبت بپردازد. اگر می‌خواهید به صورت خصوصی کار مراقب سالمند را انتخاب کنید می‌توانند در منازل مشغول به کار باشید. شما می‌توانید در زمینه سالمندان تحصیل کرده باشید یا دوره‌های مرتبط را گذرانده باشید و یا حتی به صورت تجربی این کار را یاد گرفته باشید. آن چیزی که مسلم است هر روز نیاز به استخدام مراقب سالمند بیشتر نمود پیدا می‌کند. به همین دلیل نگران یافتن شغل به خصوص در شهرهای بزرگ نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *