در تعریف جراحی آمده است که، عملی است که پزشک جراح با تغییری در بافت‌های بدن یا دستکاری بخشی از آن، نقصی را درمان میکند و یا بخش بیماری از ارگانی در بدن برداشته میشود. یک جراح عمومی عضوی از یک گروه جراحی است که شامل یک متخصص بیهوشی، پرستاران و تکنسین‌های جراحی نیز می‌شود. بعبارتی میتوان گفت که هر بیمار قبل از عمل جراحی در مورد روش‌های انجام عمل با یک یا گروهی از جراحان عمومی صحبت می‌کند. حال متخصص جراحی‌ عمومی، پزشک و جراحی است که در انجام جراحی عمومی، تخصص ویژه‌ و بیشتری نسبت به یک جراح عمومی دارد. در این مطلب شما مخاطبان گرامی را با وظایف و توانایی‌های جراحان عمومی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

یک جراحی عمومی یا یک متخصص جراح عمومی چه می‌کند؟

برخی از عمل‌ها به جراحان دارای تخصص در ارگانهای خاص بدن مانند قلب یا مغز نیاز دارند که به آنها جراح قلب یا مغز گفته میشود. اما اکثریت عمل‌ها شامل این دسته از جراحی‌ها نیستند. دسته بزرگتری از ارگانهای بدن که به عمل نیاز دارند در دسته جراحی های عمومی قرار میگیرند. یک متخصص جراحی‌ عمومی دارای دانش تخصصی کل فرآیند جراحی نظیر ارزیابی اولیه بیمار، آماده‌سازی، روش عمل و مدیریت پس از عمل است. جراحان عمومی در تمام 9 زمینه اصلی زیر دارای دانش و تبحر هستند:

  • دستگاه گوارش
  • شکم و اجزای داخلی آن
  • پوست و بافت نرم مانند سینه‌ها
  • سر و گردن
  • رگ‌های خونی و قلب
  • سیستم غدد درون‌ریز و هورمون‌ها
  • درمان و جراحی سرطان
  • مدیریت جراحی صدمات تروماتیک

امروزه به مانند گذشته، تمام جراحی ها توسط تیغه جراحی انجام نمیشود. بعنوان مثال یک متخصص جراحی لاغری با تکنیک‌های کمتر تهاجمی نظیر لاپاراسکوپی این عمل پیچیده را انجام میدهد. در روش لاپاراسکوپی با ابزارهای بسیار کوچک‌ نظیر دوربین‌ها، به داخل شکم مسلط شده و کنترل عمل را از این طریق برعهده میگیرد. او با ابزارهای تخصصی لاپاراسکوپی می‌تواند برش‌های بسیار کوچک‌تری نسبت به روش‌های سنتی ایجاد کند. جراحان عمومی، دانش گسترده‌ای از انواع مختلف بیماری‌ها دارند. آن‌ها به شما می‌گویند که به جراحی نیاز دارید یا خیر و چه نوع جراحی برای شما مناسب‌تر است.

دلایل مراجعه افراد به جراحان عمومی متفاوت است

بیماران در شرایط مختلف ممکن است نیاز به مراجعه به جراح‌های عمومی داشته باشند. در اینجا به چند مورد از رایج‌ترین این دلایل اشاره خواهیم کرد.

1.    پزشک بیمار توصیه به جراحی می‌کند

اگر پزشک بیمار معتقد باشد که درمان‌های غیر جراحی برای او کافی نیست، ممکن است بیمار را به جراحان عمومی ارجاع دهد. در این شرایط که تنها راه درمان بیمار به انجام جراحی است، بیمار با تشخیص پزشک معالج به جراحی توصیه میشود.

2.    وضعیت بیمار اورژانسی باشد

از آنجایی ‌که جراحان عمومی دانش بسیار گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف پزشکی دارند، انواع عمل‌های اورژانسی را انجام می‌دهند. اگر بیمار دچار آپاندیسیت، انواع فتق، سنگ کیسه صفرا یا حتی زخم عمیق شده باشد، به جراح عمومی ارجاع داده می‌شود.

3.    خود فرد به دنبال جراحی است

جراحی انتخابی به هر عملی اطلاق می‌شود که بیمار و پزشک او برای انجام آن به توافق می‌رسند و برنامه‌ریزی می‌کنند. به‌ عنوان‌ مثال، فرد می‌تواند برای انجام یک عمل حرفه‌ای به متخصص جراحی شکم مراجعه کند. جراحان عمومی بسیاری این عمل‌های قانونی و خودخواسته را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهند. مانند انواع جراحی‌های زیبایی

جراحی عمومی شکم چیست؟

شکم خانه بسیاری از اعضای بدن است که باهم کار می‌کنند تا غذایی که می‌خورید، جذب و هضم شود. اندام‌های داخلی شکم مانند ماشینی عمل می‌کنند که به ‌خوبی روغن‌کاری شده باشد، به‌جز زمانی که چیزی باعث خرابی سیستم شود. شاید احساس دردی در روده داشته باشید که چیزی بیش از نفخ یا سوءهاضمه باشد. اگر این اتفاق رخ داد، باید به یک جراح عمومی شکم مراجعه کنید.

آپاندیسیت: آپاندیسیت وضعیتی است که در آن آپاندیس شما ملتهب، متورم و پر از چرک می‌شود و در صورت عدم درمان به‌موقع می‌تواند پاره شود. این وضعیت باعث درد مبهم در نزدیکی ناف می‌شود. همچنین می‌تواند به درد شدید در سمت راست پایین شکم، جایی که آپاندیس قرار دارد، تبدیل شود. عمل آپاندیسیت توسط یک جراح عمومی انجام می‌شود.

سنگ کیسه صفرا: برخی از سنگ‌های صفراوی بسیار کوچک هستند و هیچ علامتی ندارند. اما برخی دیگر باعث حمله کیسه صفرا می‌شوند که حالت تهوع و درد شدید در سمت راست و بالای شکم را به همراه دارد. این حمله اغلب پس از خوردن یک وعده غذایی چرب در شب اتفاق می‌افتد. جراح عمومی بسته به اندازه، مقدار و عود سنگ‌های صفراوی، به برداشتن کیسه صفرا شما اقدام می‌کند. این جراحی به کوله سیستکتومی لاپاروسکوپی معروف است.

جراح عمومی لاغری چیست؟

جراحی‌های لاغری، عمل هایی هستند که به قصد درمان بیمار مبتلا به مرض چاقی انجام میشود و عمل جراحی اسلیو معده رایج‌ترین جراحی درمانی کاهش وزن است. جراح در این روش بخش بزرگی از معده را برای ایجاد آستین لوله‌مانند برمی‌دارد. در عمل بای پس معده نیز از منگنه‌های جراحی برای ایجاد یک کیسه کوچک در بالای معده استفاده می‌شود. سپس کیسه به روده کوچک شما متصل می‌شود و بقیه معده را دور میزند. بدین ترتیب، غذای کمتری مصرف می‌شود و زودتر احساس سیری خواهید کرد. بنابراین کالری کمتری از غذایی که می‌خورید، جذب بدن شما خواهد شد.

جراحی لاغری تنها یک بخش از برنامه درمانی کلی و گسترده‌تر به شمار می‌رود. اگر به دنبال جراحی لاغری هستید، باید با تعدادی از متخصصان جراح عمومی مشاوره کنید. آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا تصمیم بگیرید که آیا جراحی کاهش وزن برای شما گزینه مناسبی هست یا خیر.

جمع‌بندی

جراحی عمومی رشته‌ای است که نیاز به دانش و مدیریت قبل از عمل، حین عمل و بعد از عمل بیماران مبتلا به طیف وسیعی از بیماری‌ها را دارد. در میان جراحان مختلف، متخصص جراحی‌ عمومی از دانش بسیار گسترده‌ای برخوردار است. بسیاری از عمل‌های هر روزه در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها توسط جراحان عمومی صورت می‌گیرد. جراحان عمومی خبره در شرایط سخت اتاق عمل و در زمینه بیماری‌های مختلف، فعال هستند. آن‌ها با آموزش‌های تکمیلی، دانش و مدیریت همه‌جانبه برای عمل‌های جراحی در زمینه‌های مختلف و شرایط گوناگون را کسب می‌کنند.