آیا تاکنون برای شما هم پیش آمده است که برای امور پزشکی خود نیازمند مراجعه به بیمارستان و انجام سونوگرافی باشید؟ فکر می‌کنید که سونوگرافی در منزل هم قابل انجام است؟ همواره بسیاری از خانم‌های باردار دغدغه رفت و آمد به مراکز درمانی برای انجام سونوگرافی را دارند، اما بهتر است بدانید که به راحتی می‌توانید تا به جای مراجعه به مراکز درمانی برای انجام سونوگرافی، این کار را در منزل نیز انجام دهید. اگر قصد دارید تا اطلاعات کاملی در ارتباط با نحوه انجام سونوگرافی در منزل بدست بیاورید، ادامه مطالب را دنبال کنید.

سونوگرافی چیست؟

سونوگرافی یک نوع آزمایش تشخیصی پزشکی است که از امواج صوتی با فرکانس بالا (که امواج اولتراسوند نیز نامیده می‌شود) برای عبور از بافت‌های بدن و تصویر برداری استفاده می‌کنند. برای انجام سونوگرافی از دستگاهی به نام مبدل استفاده می‌شود. دستگاه مبدل بر روی سطح پوست حرکت کرده و امواج را برای تشکیل تصویر واضح به کامپیوتر مرکزی ارسال می‌کند.

این تصویر اندازه، شکل و تراکم ساختار داخلی بدن را نشان می‌دهد. اگر بافت مورد نظر متراکم و سخت باشد، امواج صوتی فرکانس بیشتری را به مبدل باز می‌گرداند و تصویر سونوگرافی روشن‌تر خواهد شد.

آشنایی با انواع سونوگرافی در منزل

سونوگرافی لگن و شکم امکان بررسی دقیق اندام‌ها و ساختارهای داخل لگن مثل: رحم، دهانه رحم، واژن، لولههای فالوپ و تخمدان‌ها را فراهم می‌کند. در این سونوگرافی از یک مبدل استفاده می‌شود که امواج اولتراسوند را با فرکانس بسیار بالا ارسال کند تا تصویر مورد نظر در کامپیوتر مرکزی ایجاد شود. برای استفاده از خدمات سونوگرافی در منزل، تکنسین مجرب پس از رزرو نوع خدمات در سایت، آماده اعزام به منزل شما برای انجام این سونوگرافی می‌شود.

سونوگرافی کبد به منظور ارزیابی کبد و شبکه عروق خونی آن (در قسمت ورودی، داخلی و تحتانی کبد) انجام می‌شود. بررسی کبد از طریق سونوگرافی می‌تواند به پزشکان در تشخیص بیماری و بررسی روند درمان مشکلات و بیماری‌های مختلف مرتبط با کبد مانند کبد چرب کمک کند.

سونوگرافی کلیه اغلب برای ارزیابی اندازه، وضعیت، شکل کلیه‌ها و ساختارهای مرتبط با این بافت مانند: حالب و مثانه تجویز می‌شود. انجام سونوگرافی مثانه تشخیصی برای این بافت، می‌تواند کیست، تومور، آبسه، انسداد، نقص در جمع آوری مایعات و ابتلا به عفونت در داخل یا اطراف کلیه‌ها را تشخیص دهد. اگر نگران آلوده بودن مراکز بهداشتی در شرایط شیوع کرونا هستید، انجام این سونوگرافی را به خدمات سونوگرافی در منزل بسپارید. البته بهتر است بدانید سونوگرافی کلیه معمولا در کنار آزمایشات کلیه برای بررسی دقیق‌تر آن صورت می‌گیرد.

سونوگرافی بافت بیضه از امواج صوتی با فرکانس بالا برای ایجاد تصویری واضح از بیضه‌ها و بافت اطراف آنها استفاده می‌کند. با انجام سونوگرافی می‌توان تصاویر دقیقی از کیسه بیضه، بیضه‌ها و عروق خونی آنها بدست آورد. پزشکان این نوع سونوگرافی را “سونوگرافی اسکروتوم” نیز می‌نامند.

انجام سونوگرافی تخمدان یا رحم معمولا اولین اقدامی است که در صورت مشکوک شدن به وجود اختلال در تخمدان‌ها انجام می‌شود. از این سونوگرافی می‌توان برای یافتن تومور تخمدان و بررسی اینکه توده جامد (تومور) یا کیست رحم مشاهده شده در چه شرایطی است و اندازه آن چه قدر است، استفاده می‌شود. همچنین پزشکان از نتیجه سونوگرافی رحم به منظور بررسی وضعیت رحم برای باردار شدن استفاده می‌کنند.

*در صورت بارداری، برای بررسی وضعیت جنین این سونوگرافی انجام می‌شود. از آنجایی که مراکز بهداشتی همیشه آلوده به انواع ویروس و عفونت‌ است، پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ سلامتی خود و جنین‌تان از خدمات سونوگرافی در منزل استفاده کنید.

در این نوع سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویری دو بعدی از غده تیروئید در گردن استفاده می‌شود. هدف از انجام سونوگرافی تیروئید، تشخیص وجود تومورها، کیست‌ها یا گواتر تیروئید است. بررسی بافت‌ها با سونوگرافی بسیار سودمند است؛ زیرا در این روش بدون درد و خطر، تصویر واضحی از بافت‎های مورد نظر ارائه می‌شود. البته در بسیاری از موارد نیز آزمایش تیروئید در کنار سونوگرافی انجام می‌شود تا تشخیص بیماری بطور دقیق اتفاق بیفتد.

همانطور که اشاره شد، انواع مختلفی سونوگرافی وجود دارد که هر کدام از آنها تصویر واضحی از بافت‌های بدن فرد یا جنین ارائه می‌دهند. پزشکان متخصص به منظور چکاپ بدن هر سال یکبار، انجام سونوگرافی را به افراد مختلف توصیه می‌کنند.

توجه کنید! تجربه و مهارت تکنسینی که سونوگرافی را انجام می‌دهد بسیار مهم است. این فرد باید توان تشخیص طیف مختلفی از مشکلاتی که مورد نظر پزشک است را داشته باشد. در خدمات آزمایش در منزل از افراد متخصص و تجهیزات پیشرفته استفاده می‌شود؛ بنابراین شما می‌توانید با خیال راحت سونوگرافی که پزشک برایتان تجویز کرده را زیر نظر تکنسین مجرب انجام دهید.

آیا سونوگرافی کودک در منزل نیز انجام می‌شود؟

انجام آزمایش سونوگرافی در منزل هیچ محدودیت سنی ندارد. اگر برای کودک شما انجام سونوگرافی تجویز شده احتمالا به این فکر می‌کنید که چطور به کودک‌تان در خصوص این آزمایش توضیح داده و او را برای انجام سونوگرافی آماده کنید. به غیر از این مورد در مراکز بیمارستانی به علت اینکه انواع بیماران رفت و آمد دارند و خطر ابتلا به انواع عفونت‌ در آنجا بالاست، انجام آزمایش برای کودکان در این مراکز دارای ریسک بالایی دارد. پیشنهاد می‌کنیم برای انجام سونوگرافی و آزمایش خون از خدمات آزمایش در منزل مرکز فرشته سا استفاده کنید.

کادر اعزامی ما برای آماده کردن و آرام نمودن کودکان جهت انجام انواع مختلف آزمایش‌ و سونوگرافی آموزش‌های لازم دیده‌اند. بنابراین با اطمینان و بدون استرس، انجام آزمایش‌های کودک خود را به ما بسپارید.

*پس از رزرو نوع خدمات درخواستی، تمامی دستورات لازم برای آمادگی قبل از انجام آزمایش برای شما توضیح داده خواهد شد.

مزایای سونوگرافی در منزل

بیمارستان‌ها یکی از شلوغ‌ترین مکان‌هایی است که افراد زیادی در انتظار نوبت‌های طولانی و کسالت‌آور سپری می‌کنند. افرادی در این بین هستند که به دلیل سن بالا و معلولیت‌های جسمی سختی‌های بیشتری را در این مسیر متحمل می‌شوند. در این بخش امتیازهای استفاده از سونوگرافی به اختصار بیان می‌شود:

✔ امکان استفاده در منزل

✔ عدم تجربه انتظارهای طولانی مدت

✔ صرفه‌جویی در وقت

✔ نتیجه دقیق‌تر

چنانچه تجربه یک بار استفاده از این خدمات را در منزل خود داشته باشید، این موارد برای شما قابل لمس‌تر است.

امکان استفاده در منزل
بزرگترین مزیتی که در استفاده از این خدمات شامل افراد متقاضی می‌شود، این است که نیاز به خروج از منزل را ندارند. به هم دلیل هم نیاز به حضور فیزیکی و پیمایش راه را به سمت بیمارستان‌ها نخواهد داشت. این امتیاز برای افرادی که مشکل جسمانی دارند یا سن بالاتری دارند، یک گزینه عالی به حساب می‌آید.
ویروس کرونا در زندگی تمام مردم دنیا حضور دارد و همگی موظف به رعایت قرنطینه و فاصله‌های اجتماعی برای قطع زنجیره انتقال هستیم. از آنجا که یکی از آلوده‌ترین مکان‌ها بیمارستان‌ها هستند، بهتر است با استفاده از خدمات پزشکی در منزل خود را از خطر آلودگی به این ویروس در امان نگاه داریم.

عدم تجربه انتظارهای طولانی مدت
از مهم‌ترین دلایلی که مردم برای مراجعه به بیمارستان‌ها و پیگیری راه درمانی خود بی‌میل هستند، انتظارهای طولانی و گاهی چند ساعته است. هنگامی که از سرویس‌هایی در منزل استفاده می‌کنید، دیگر در نوبت‌های طولانی به انتظار نمی‌نشینید.
گاهی متقاضیان استفاده از سونوگرافی خانواده‌هایی هستند که کودکان کوچک دارند و انتظارهای طولانی همراه کودکان مشکل‌تر است. با انجام سونوگرافی در منزل دیگر انتظارهای طولانی را برای صف‌های بلند تجربه نخواهید کرد.

صرفه‌جویی در وقت
شاید بزرگترین مزیت استفاده از خدمات پزشکی مانند سونوگرافی آن هم در منزل، ذخیره زمان باشد. اگر از ابتدا که در حال آمادگی برای رفتن به بیمارستان هستید، زمان خود را محاسبه کنید حتما تعجب می‌کنید که چقدر وقت صرف این کار می‌شود. در استفاده از این خدمات در منزل خود وقت بیشتری را برای خود می‌خرید.

نتیجه دقیق‌تر
گاهی حجم زیاد کارها ممکن است باعث شوند که نتیجه آزمایش‌ها و حتی سونوگرافیهای ما درست و دقیق نباشند. انجام سونوگرافی در منزل باعث می‌شود که دقت و تمرکز بالاتر باشد و زمان کافی را در انجام این سرویس در اختیار داشته باشید. در ادامه نیز نتیجه دقیق‌تری از این سونوگرافی نصیب ما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *