رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی که آن را تصویربرداری تشخیصی هم می نامند، فرایند عکس برداری از بخش های مختلف بدن است که رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله ای، دو حوزه اصلی آن محسوب شده که در هر دوی آن ها از انرژی تابشی برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می شود. رادیولوژی را می توان فصل تازه ای از گسترش علم پزشکی دانست که با ظهورش، امکان پایش درون بدن را برای پزشکان مقدور ساخت. کاری که تا پیش از رادیولوژی، جز از طریق تشریح پیکر بیمار، آن هم پس از مرگ وی ممکن نبود. رادیولوژی، معاینات عکس برداری مختلفی را دربر می گیرد اما عکس برداری با اشعه X، سونوگرافی، ام آر آی، سی تی اسکن و پت اسکن از متداول ترین اَشکال رادیولوژی هستند.در سال های اخیر دریافت خدمات رادیولوژی در منزل امکان پذیر شده است که در ادامه روش انجام کار و نحوه تحویل عکس رادیولوژی و روش محاسبه هزینه کامل توضیح داده خواهد شد.

عکس های به دست آمده از رادیولوژی برای تشخیص بیماری و ارائه راهکارهای درمانی احتمالی، توسط یک پزشک رادیولوژیست مورد بررسی قرار می گیرد. رادیولوژیست ها، پزشکانی هستند که تفسیر عکس های پزشکی، تخصص اصلی آن هاست. البته دراین بین نباید از اهمیت کار کارشناس های رادیولوژی نیز غافل بود. چون آن ها هستند که به واسطه دانش کار با دستگاه های عکس برداری، نقش اصلی را فرایند تولید عکس های پزشکی ایفا می کنند. پس از انجام آزمایش های عکس برداری، رادیولوژیست ها، عکس ها را به دقت بررسی و آنالیز کرده و گزارش کاملی از تجزیه وتحلیل خود را به پزشک یا پزشکان بالینی بیماران ارائه می دهند.

از رادیولوژی در شاخه های مختلف علم پزشکی استفاده می کنند که شکستگی ،جراحی، اطفال، زنان و زایمان، انکولوژی (سرطان شناسی)، تروما، اورژانس و بیماری های عفونی از مهم ترین آن ها هستند.

کاربردهای عکس رادیولوژی

در خیلی مواقع، این تشخیص به موقع است که زندگی بیماران را نجات می دهد و همین دلیل، تصاویر رادیولوژی، بالأخص از جنبه تشخیصی، اهمیت بسیار زیادی دارند. پزشکان، اغلب نمی توانند بدون دسترسی به عکس های واضح از درون بدن افراد، بیماری آن ها را به شکلی مؤثر تحت پایش و مدیریت قرار دهند. به همین دلیل، پزشکان عصر کنونی، بیش از هر زمان دیگری برای تشخیص صحیح و اتخاذ روش های درمانی مناسب، به رادیولوژی متکی هستند.

کاربرد رادیولوژی، با توجه به زمینه و شرایط، وسیع و متنوع است. رادیولوژی را از جنبه نوع آن و سازوکار عملیات عکس برداری به دسته های مختلفی تقسیم می کنند که عبارت اند از:

رادیوگرافی: استفاده از اشعه X برای مشاهده استخوان ها، قفسه سینه یا شکم که به آن پرتونگاری هم می گویند.

CT (توموگرافی کامپیوتری): در این روش، با استفاده از دستگاه های خاص، تصویربرداری از زوایا و ابعاد مختلف ناحیه خاصی از بدن مثل دهان صورت می پذیرد. این تصاویر پس از پردازش های خاص کامپیوتری به عکس تبدیل می شوند.

MRI: در این روش از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای عکس برداری استفاده می شود.

ماموگرام: در این روش از اشعه ایکس اغلب برای عکس برداری از بافت های سینه (پستان) استفاده می شود.

سونوگرافی (اولتراسوند): در این روش با استفاده از امواج صوتی، تصاویر متحرک ایجاد می کنند و از طریق مشاهده آن ها روی صفحه نمایش، از وضعیت بیمار آگاه می شوند. از سونوگرافی اغلب برای اکوکاردیوگرام (اکوی قلب) و همین طور معاینه رحم در دوران بارداری استفاده می شود.

فلوروسکوپی: در این روش برای ایجاد تصاویر متحرک و آنی از درون بدن، از اشعه ایکس استفاده می شود. فلوروسکوپی، کاربردهای زیادی دارد که معاینه دستگاه گوارش، یکی از مهم ترین آن هاست.

پزشکی هسته ای: در این روش از مواد رادیواکتیو به طور محدود و کنترل شده برای ایجاد روشنایی و متعاقباً مشاهده ی فرایندهای درونی بدن استفاده می شود.

رادیولوژی در منزل چگونه انجام می شود؟

رادیولوژی در منزل، یکی از خدمات ویژه پزشکی بوده که روزبه روز، بر میزان تقاضای آن افزوده می شود. رادیولوژی در منزل بدین معناست که دیگر ضرورت و نیازی به حضور بیمار در بیمارستان ها یا کلینیک های عکس برداری نیست و کل فرایند رادیولوژی توسط متخصصین، در منزل خود فرد صورت می گیرد. خوشبختانه پیشرفت های چشمگیر فناوری در حوزه پزشکی باعث ارتقای حیرت انگیز قابلیت ها و امکانات تجهیزات عکس برداری شده است. عصر حاضر، عصر ظهور تجهیزات عکس برداری پرتابل (قابل حمل) است. تجهیزاتی که به واسطه سبکی و ابعاد به مراتب کوچک تر در مقایسه با قبل، امکان ارائه ی حساس ترین خدمات پزشکی را به طور سیار و دینامیک مقدور ساخته اند.

البته دراین بین، گذار از عصر فیلم به عصر دیجیتال نیز نقش مؤثری در افزایش تقاضا نسبت به رادیولوژی در منزل داشته است. برخلاف گذشته، دیگر برای تهیه یک عکس پزشکی، نیازی به فرایند زمان بَر پردازش فیلم نیست و تکنسین ها می توانند بلافاصله پس از عکس برداری، از کیفیت تصاویری که به صورت دیجیتالی که ثبت کرده اند، آگاه شوند. به طور خلاصه در فرایند رادیولوژی در منزل، تکنسین رادیولوژی به خانه تان آمده، تجهیزات عکس برداری اش را آماده می کند، عملیات رادیوگرافی یا سونوگرافی را طبق دستورات پزشکی، انجام داده و پس از اتمام کار منزلتان را ترک می کند.

مزایای استفاده از رادیولوژی در منزل

کیفیت تصاویر ثبت شده توسط تجهیزات کوچک، پرتابل و کارآمدی که برای رادیولوژی در منزل از آن ها استفاده می شود تفاوتی با کیفیت تصاویر تجهیزات بیمارستانی ندارد. درواقع تنها نکته ای که در بحث رادیولوژی در منزل، حائز اهمیت است این است که تکنسین هایی که کار عکس برداری را انجام می دهند، باید تخصص و تجربه کافی در این زمینه داشته باشند. یعنی علاوه بر اِشراف کامل بر کار با دستگاه ها، در تنظیم زوایای عکس برداری و قرار دادن بدن بیمار در وضعیت های مناسب نیز تبحر کافی داشته باشند.

مزایای دریافت خدمات رادیولوژی در محل :

صرفه جویی در زمان: رادیولوژی در منزل، مزیت زمانی چشمگیری برایتان در پی دارد. حالا به جای صرف زمان زیاد برای رفت وآمد و انتظار در کلینیک یا بیمارستان، بی آنکه زحمت خروج از منزل را داشته باشید، کارتان ظرف چند دقیقه انجام می شود.

گزارش گیری آنی: به واسطه رادیولوژی در منزل می توانید فوراً پس از انجام عملیات عکس برداری، به گزارش کار دسترسی داشته باشید.

حفاظت از گروه های آسیب پذیر: جابجایی افراد سالمند، معلولین یا کسانی که به هر شکل از مشکلات حرکتی رنج می برند، فرایندی طاقت فرسا و البته بعضاً پُرخطر است. رادیولوژی در منزل، درواقع اقدامی برای تسهیل این فرایند و حفاظت بیشتر از این عزیزان است.

افزایش ضریب ایمنی: در شرایط بغرنج کنونی که شیوع ویروس کرونا، هر نقطه ای خارج از محدوده منزل را به نقطه ای پر ریسک تبدیل کرده، انجام امور پزشکی، تشخیصی و درمانی ترجیحاً در منزل، بیش از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می کند. با استفاده از خدمات رادیولوژی در منزل، دیگر نیازی به مراجعه به کلینیک ها و بیمارستان ها که به طور بالقوه از اماکن پرخطر شیوع انواع بیماری ها و بالأخص ویروس کرونا هستند، می توانید هم زمان با افزایش حداکثری ضریب ایمنی برای خود و عزیزانتان، از بهترین خدمات پزشکی بهره مند شوید.

نحوه تحویل نتیجه رادیولوژی

توسعه فناوری های ارتباطی، امکان مخابره و ارسال فوری تصاویر را نیز امکان پذیر کرده است.بعد از انجام رادیولوژی در منزل،عکس و گزارش رادیولوژی را به دو روش می توانیم برای شما ارسال کنیم. روش اول از طریق پیک است و روش دوم از طریق ایمیل و انواع پیام رسان ها مثل واتس اپ به خود بیمار یا پزشک معالج وی ارسال می کنیم.واضح است که این روش علاوه بر سهولت، روند تشخیص و درمان بیماری ها را نیز تسریع می کند.

رادیولوژی در منزل همه مناطق تهران

با توجه به افزایش سفارشات و درخواست بیماران برای انجام عکس برداری رادیولوژی در منزل ما در فرشته سا این سرویس را در همه مناطق تهران فعال کردیم.لازم به ذکر است که هزیه ایاب و ذهاب به هزینه ها اضافه نمیشود و در همه مناطق با هزینه یکسان انجام می شود.اما در صورتی درخواست از مناطق حومه تهران شامل شهریار،ورامین،پردیس،قرچک و سایر مناطق نزدیک تهران باشد با هزینه ایاب و ذهاب اضافه رادیوگرافی در منزل انجام می شود.

رادیولوژی در منزل کرج

هم اکنون ما در فرشته سا در همه مناطق کرج و حومه خدمات رادیولوژی در منزل را انجام می دهیم و خرسندیم که فرشته سا کرج می‌تواند نیازهای عکس برداری هموطنان عزیزمان را در این‌شهر بزرگ برآورده سازد.

هزینه رادیولوژی در منزل

تیم فرشته سا به واسطه برخورداری از دقیق ترین و پیشرفته ترین تجهیزات عکس برداری، امکان استفاده از خدمات رادیولوژی اعم از رادیوگرافی و سونوگرافی در منزل را با کیفیتی متمایز برای شما همراهان ارجمند مقدور ساخته است. ما با حذف هزینه های مالیِ جانبی و هزینه های زمانی و همین طور افزایش اطمینان خاطر هر چه بیشتر برای مشتریانمان، تلاش کرده ایم تا به کارایی، اثربخشی و کیفیت ارائه خدمات رادیولوژی در منزل معنای دیگری دهیم. جلب رضایت حداکثری همراه با خلق ارزش واقعی برای شما، هدفی است که فرشته سا پیوسته در مسیر تحقق آن گام برمی دارد
هزینه رادیولوژی در منزل به تعداد گرافی های گرفته شده و تعداد عضو نیاز به تصویربرداری بستگی دارد.کمترین هزینه برای ریه و شکم است و عضوهای دیگر نیز به علت گرافی بیشتر هزینه بالاتری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *